Opasok na cvičenie- len módny doplnok?

Opasok na cvičenie, len ako módny doplnok?

Poďme si o tejto problematike čo-to povedať.

No najprv…

V predchádzajúcich dvoch článkoch som písal o tom, prečo je tak životne dôležité pri naberaní svalstva zaradiť do svojho tréningového plánu drepy. Ako pomohli mne pri budovaní hmoty a ako som vďaka pár skvelým technikám zlepšil svoje deltové svaly.

V tomto článku sa pozrieme na zúbok jednej veľmi zaujímavej pomôcke každého správneho (aj nesprávneho 😀 ) kulturistu, alebo cvičenca.

Tou pomôckou nie sú rukavice 😀

áááále

OPASOK NA CVIČENIE, alebo odborne VZPIERAČSKÝ OPASOK

vzpieračský opasok

 

Presne tak, v tomto článku si povieme niečo málo(alebo veľa) o opasku na cvičenie.

Ak mám byť úprimný, tak tieto riadky nepíšem ako návod na to ako opasok používať, pretože každý vie asi ako… Budem písať o tom ako ho NEpoužívať!

Možno si teraz hovoríš: „čo to sú za kraviny, však opasok sa môže používať stále…“ .

Ak zdieľaš podobný názor ako je ten vyššie uvedený,

tak tento článok je presne pre teba!

 

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

 

Mimochodom, len tak mimo tému, vieš čo si ako prvé kupujú začínajúci borci keď sa dajú na posilňovanie(neuraz sa ak je to aj tvoj prípad 😉 )?

1. rukavice

2. gainer

3. opasok na cvičenie(:D )

Je to tak?

Stretávam sa s tým skoro každý deň… A musím sa povedať, že okrem prvej uvedenej veci, teda rukavíc chalani nevedia správne použiť.

A práve preto vznikol tento článok!

Najprv, si ale predstavme ten neodmysliteľný „módny“ doplnok každého krásavca v posilňovni.

Opasok na cvičenie, alebo odbornejšie povedané- vzpieračský opasok

bol vymyslený za účelom spevnenia chrbtice pri veľmi ťažkých sériách cvikov- to som povedal veľmi laicky, tak ti to teda vysvetlím trocha hlbšie…

Predstav si, že kostra drží tvoje telo pokope– celé telo je teda „podopierané“ v spleti kostí a teda vďaka tomu dokáže naše telo v posilňovni, ale aj v bežnom vynaložiť silu, ktorá presahuje hranice, ktoré by sme inak nepresiahli bez pevnej kostry. Ale na našom tele sú dva miesta, ktoré takúto oporu kostry nemajú, a tými miestami sú krk a trup. Krk a trup(pás) sú „oslobodené“ od tohto „korzetu“, vďaka tomu môžeme byť v týchto častiach flexibilnejší a ohybnejší.

Krk má za úlohu držať len hlavu, no s trupom je to už ťažšie, pretože ten musí niesť celý vrch tela a tým pádom je naň vynaložený väčší tlak, a nehovoriac o tom čo musí zažívať pri drepoch a iných ťažkých cvikoch…

Takže, aby bolo jasné, vzpieračský opasok má za úlohu spevniť trup a predísť tak hroziacemu zraneniu.

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

Ako to funguje?

Opasok, alebo vzpieračský opasok vyvíja vnútro- brušný tlak cez brušnú stenu, a tým posilňuje chrbticu a jej celkovú stabilitu.

Ale POZOR, naše telo JE prispôsobené tomu, aby určitý tlak prekonalo aj bez pomoci opaska!

A tu sa dostávam ku koreňu veci.

Naše telo je prirodzene stavané na to, aby bolo schopné prekonávať veľké váhy, a zároveň sa dokáže postupne adaptovať na nové podmienky, ako zjednodušené tak aj sťažené podmienky.

Najlepšie bude, ak ti to vysvetlím na príklade zo života…

Najprv popíšem sťažené podmienky- chalan 16 rokov začne cvičiť, ako tak chodí do posilňovne a cvičí a rokmi vďaka tomu, že okrem toho, že dobre cvičí, dobre sa stravuje atď používa opasok iba nevyhnutne, a iba vtedy keď to naozaj potrebuje. Rastie ako na váhe , tak aj na sile. Na začiatku mal 60 kíl pri výške povedzme 180 centimetrov a dnes pri tej istej výške má povedzme o 4 roky viac a váži o 90 kilogramov.

A to najpodstatnejšie čo potrebuješ vedieť je to, že pre jeho telo prestavovali sťažené podmienky stále väčšie váhy, vyšší počet sérií atď. a jeho kosti, svaly, šľachy a klby zareagovali tak, že sa prispôsobili ťažkým(sťaženým)podmienkam, a preto nedošlo k zraneniu.

 

Teraz si predstav zjednodušené podmienky- prestavme si chalana, ktorý je fyziologicky rovnako stavaný ako chalan vyššie a cvičí za takých istých podmienok, len s tým rozdielom, že opasok používa celý tréning od rozcvičky až po poslednú sériu.

A výsledok?

V porovnaní s prvým borcom má prírastky o trochu nižšie, silové prírastky takisto o trochu nižšie a čo je podstatné bol už niekoľko- krát zranený pretože si pár krát opasok zabudol doma, a keďže jeho telo si na opasok veľmi zvyklo, svaly trupu sa tejto zjednodušenej situácii prispôsobili, a vždy keď chalan zabudol opasok a snažil sa aj bez opaska cvičiť ťažšie váhy neuvedomoval si, že jeho svaly si už „odvykli“ na cvičenie bez opaska a zranili sa.

 

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

 

vzpieračský opasok

Chápeš, čo tým chcem povedať?

Chcem tým povedať to, že ak budeš opasok používať stále behom celého tréningu tvoje telo si na to zvykne, svaly trupu „vypnú“, pretože ty im na to dáš dôvod, a práve vtedy vytváraš priestor zraneniam!

To je presne taká situácia, ako keby si prestal zo dňa na deň chodiť, len by si ležal celý mesiac na posteli a po mesiaci by si zistil, že už prakticky chodiť ani nevieš. Svaly sa len prispôsobia danej situácii a jednoducho zabudnú čo majú robiť!

Čo to pre teba znamená?

Znamená to, že by si mal rozmýšľať nad tým, kedy by si mal použiť vzpieračský opasok, a kedy radšej nie. Opasok je potrebný vtedy, keď cítiš, že daným cvikom a danou váhou zaťažíš trup tak, že to bude na hranici jeho výkonnosti.

Na začiatku som hovoril, že toto nebude návod ako používať vzpieračský opasok, ale nedalo mi a musím to sem dať, lebo nechcem, aby si robil chyby, a aby si sa zranil.

Opasok by si mal využívať predovšetkým pri týchto cvikoch:

drepy, mrtve ťahy, nadhod a trh

a tiež aj pri:

príťahoch veľkej činky v predklone, veslovaní, ťažkých bicepsových zdvihoch atď..

Ale to neznamená, že teraz budeš mať opasok stále pri týchto cvikoch!

Mal by si mať na pamäti, že ani nie tak cvik, ako dvíhaná váha je tou dôležitejšou vecou. Ja osobne, keď mám povedzme na pláne tréning nôh, tak to vyzerá asi tak, že:

rozcvička= bez opaska

1.cvik zahrievacie drepy= bez opaska

2. cvik ťažké drepy= S OPASKOM

3.cvik legpress= bez opaska

4.cvik zakopávanie= bez opaska

5. cvik výpony v stoji= bez opaska

Chápeš?vzpieračský opasok

Opasok dávam len pri najťažších sériách! Len tam, kde cítim, že pôjdem za hranicu toho, čo dokážu zvládnuť svaly trupu.

PS: medzi sériami si stále daj opasok dole, aby sa svaly trupu dobre prekrvili a uvoľnili.

Teraz už isto chápeš, že opaskom si môžeš aj ublížiť, nie je to len módny doplnok a nejaká okrasa :).

Mysli na svoje zdravie, a skôr ako siahneš po opasku, ubezpeč sa, či si už dostal zo svojho tela maximum, pretože opasok je pre svaly trupu niečo ako doping- dostaneš s ním druhý dych.

Páčil sa ti tento článok?

Bol pre teba užitočný? Ja verím, že áno, ZDIEĽAJ HO so svojimi priateľmi, veľmi ma to poteší 😉 .

 

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

 

PS: páčil sa ti tento článok? Prečítaj si aj tieto:

>>> Cviky na ruky. Rob týchto 5.(I. časť)

>>> Rozcvička pred tréningom, alebo ako sa robí rozcvičenie

Štítky:
Matej Leščinský
"Volám sa Matej Leščinský, som fanatik do železa a radím ľuďom v oblasti chudnutia, priberania a tvarovania postavy. Spolupracujem so športovcami a trénermi z rôznych odvetví- futbal, hokej, florbal, kulturistika ale aj trojboj. Ak máš otázky, napíš mi, rád si s Tebou podebatujem ;-)." info@skolaobjemu.cz
Komentáre