Naberanie svalovej hmoty touto metódou

Hovoril si si niekedy aj ty sám pre seba do zrkadla, že už si zúfalý z toho ako tvoje naberanie svalovej hmoty stagnuje?

Alebo si si hovoril, že ešte ani nezačalo?

Nevedel si kde robíš chybu, a čo bráni tomu, aby sa tvoje telo nastavilo na naberanie svalovej hmoty?

Alebo si to hovoríš ešte stále?

 

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

 

Poviem ti tajomstvo…

Pred niekoľkými rokmi som mal presne takéto myšlienky a presne tieto problémy. Vedel som, že ak budem dodržiavať určité zásady a ak budem tvrdo makať tak naštartujem naberanie svalovej hmoty. No ja som, ale netušil som, že som ektomorf, teda človek, na ktorého sa kilá „nabaľujú“ veľmi pomaly. Zistil som, že vedieť len niečo nestačilo.

Zistil som, že potrebujem vedieť o svojom tele fakt veľa. To znamená, že keď som chcel nastaviť svoje telo na naberanie svalovej hmoty potreboval som komplexné informácie…

A práve o tom si dnes povieme- o tom, čo je potrebné vedieť pred vstupom do posilňovne.

Tento článok je o tom, ako som sa dostal ku „kráľovi“ všetkých cvikov- ku drepe.

V tomto článku ti presne opíšem, ako som sa „skamarátil“ s týmto cvikom ja, a aký efekt to na mne zanechalo. Prečo by si tento cvik mal zaradiť do svojho tréningového plánu ty, a ak ho tam už máš, tak prečo by si mu mal venovať viac času ako doteraz.

Ako som už v článku s názvom „3 dôvody prečo budovať svaly“ písal, práve futbal ma priviedol k činkám a k drepovaniu.

Prečo?

Ako dorastenecký futbalista(áno, hrával som halový futbal) som potreboval byť mrštný, flexibilný a čo je pri behu hlavné a v tomto športe zvlášť dôležité potreboval som byť silný.

Pretože ak chce útočník(áno bol som na hrote útoku) dosť rýchlo zareagovať na prihrávku, a vyštartovať extrémne rýchlo za loptou tak, aby ju nezachytil súper skôr, tak je životne dôležité mať v nohách veľmi veľa sily na vykonanie výpadu.

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

 

A práve to som potreboval aj ja.

Chcel som zvýšiť silu v nohách a byť rýchlejší ako som bol doteraz.

Začal som teda drepovať. Moje prvé tréningy som absolvoval v školskej posilňovni bez akéhokoľvek naštudovania si postupu, alebo techniky.

No určité základy tam boli, ako futbalista a športovec som vedel, že rozcvička musí byť, a aby som predišiel zraneniu pri tréningu, tak som sa pred každým tréningom nôh poriadne rozcvičil.

naberanie svalovej hmoty

drepy

No inak som o posilňovaní nevedel vôbec nič…

Moje prvé tréningy pozostávali z už spomínanej rozcvičky a zo štyroch pracovných sérií drepov s činkou za hlavou. Technika prevedenia cviku vyzerala u mňa asi tak…

…že som si na činku naložil nejakých 40 kg čo bolo na moju vtedajšiu váhu 50kg pri výške 170 cm veľmi veľa. Doslova zhrbený a pokrivený som sa dral z drepu hore. Vyzeralo to akoby som sa chcel topiaci dostať z hlbokej vody nahor nadýchnuť sa :).

Keď na to spätne spomínam, neviem či sa mám smiať, alebo plakať 😀 .

Ale výsledky boli!

Po niekoľkých mesiacoch cibrenia techniky, a postupného pridávania závaží som zistil, že nohy sú pri drepovaní stabilnejšie, už sa tak netriasli a boli silnejšie. Začali mi na nich vybiehať žily, a čo bolo pre mňa v tej dobe zlomové- menili svoj tvar.

To bol okamih kedy som si povedal- toto je šport, ktorému sa budem venovať!

Odteraz som už nechcel len zosilnieť, chcel som naštartovať naberanie svalovej hmoty!

Začal som teda viac študovať techniku tohto cviku, rôzne variácie a prevedenia, časom som zistil, že čelné drepy v kombinácii s ďalšími viacklbovými cvikmi sú na naberanie hmoty ešte lepšie.

A to preto, lebo pri čelných drepoch je telo nútené zapojiť ešte viac svalov dolnej časti tela, a tým pádom precvičiť viac v daný okamih.

 

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

 

Dnes s odstupom viac ako 10 rokov viem, že je vhodné a aj potrebné meniť variácie cvikov, aby sme predchádzali stagnácii. Treba sa preto zameriavať ako na klasické drepy za hlavou, tak aj na čelné drepy.

Čelné drepy, sú síce technicky náročnejšie, ale dokážu na nohách dokonale zničiť aj tie miesta, ku ktorým sa klasické drepy nevedeli dostať.

Prečo by si teda mal viac času venovať drepom aj ty?

No práve preto, že ak si ektomorf a máš extrémny problém nabrať svalovú hmotu, drepy by mali a viacklbové cviky zvlášť by mali byť tvojou „alfou a omegou“ objemového tréningu.

Nemysli si, že telo „oblbneš“ tým, že budeš viacej benčovať, alebo budeš viac cvičiť bicepsy!

Telo neoklameš a mysli na to, že čo ty dávaš to sa ti vráti!

 

Chcem tým povedať toto… Ak budeš cvičiť len ruky, hrudník, chrbát tak to nemá veľký zmysel pokiaľ ti ide o naberanie svalovej hmoty. Ak budeš nohy flákať, alebo nedaj Bože zanedbávať úplne, tvoje telo ti to oplatí rovnakou mincou. Tvoje prírastky budú tak slabé, že sa nakoniec cvičenia vzdáš úplne. Povieš si, že si slaboch, alebo, že na to jednoducho nemáš…

Ty na to určite máš, len jednoducho musíš pochopiť, že pre budovanie a naberanie svalovej hmoty sú drepy životne dôležité. Drepy sa ničím nedajú nahradiť!

DREPY sú základ!

Páčil sa ti tento článok? ZDIEĽAJ HO so svojimi priateľmi, veľmi ma to poteší 🙂

 

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

 

PS: čekni aj tieto skvelé články:

>>> Opasok na cvičenie- len módny doplnok?

>>> Ramená a 4 tipy ako na hmotu

Matej Leščinský
"Volám sa Matej Leščinský, som fanatik do železa a radím ľuďom v oblasti chudnutia, priberania a tvarovania postavy. Spolupracujem so športovcami a trénermi z rôznych odvetví- futbal, hokej, florbal, kulturistika ale aj trojboj. Ak máš otázky, napíš mi, rád si s Tebou podebatujem ;-)." info@skolaobjemu.cz
Komentáre