KULTURISTICKÉ LEGENDY: Diel 1. Larry Scott

 

Larry Scott sa narodil 12. októbra 1938 v meste Blackfoot v štáte Idaho. Malý vzrastom, veľký vášňou pre kulturistiku. Ale ako sa k tomuto športu dostal? 

Jedného dňa roku 1956 našiel kulturistický časopis na smetisku, kde vnútri našiel fotku kulturistickej legendy tých čias aj s popisom „Aj ty môžeš behom tridsiatich dní získať takéto paže!“. Larryho to veľmi zaujalo, a samozrejme aj on chcel byť najlepší. 

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

V tom čase stredoškolák Larry začal cvičiť podľa návodov z časopisu, a jeho svaly naozaj rástli! Zistil, že byť napumpovaný je skvelý pocit a už sa toho nechcel vzdať.

larry scott

Ako 20 ročný v roku 1958 sa presťahoval do Kalifornie kde chodí cvičiť do posilňovne Berna Goodricha, víťaza AAU Mr America z roku 1938. Larry neskôr zmenil pôsobisko, a začal cvičiť v známejšej posilňovni Vincea Gironde.

Koncom 50. rokov sa Larry konečne rozhodol, že je na čase zúročiť svoju snahu a v roku 1959 nastupuje na pódium v rodnom Idahu na Mr. Idaho 1959 kde aj víťazí. V roku 1960 je už späť v Kalifornii a na Mr. Los Angeles získava 3. miesto. Na Mr. California ho pripravuje skvelý Vince Gironde, a vďaka jeho radám a usmerneniam k pózingu získava Larry Scott prvenstvo nie len v súťaži Most Muscular, ale aj v súboji o celkový titul! Týmto odštartoval svoju víťaznú dráhu.

  • 1960 Mr. California – 1. miesto a celkové víťazstvo
  • 1960 Mr. Los Angeles – 3. miesto
  • 1960 Mr. Los Angeles – 3. miesto
  • 1961 Mr. Pacific Coast – Most Muscular – 1. miesto
  • 1961 Mr. Pacific Coast – 1. miesto
  • 1962 Mr. America – 2. miesto
  • 1963 Mr. Universe – 1. miesto
  • 1964 Mr. Universe – 1. miesto a celkové víťazstvo

V sobotu, 18. septembra 1965 v v sále brooklinskej hudobnej akadémie Joe Weider organizuje historicky prvú súťaž Mr. Olympia, na ktorej Larry Scott samozrejme nesmie chýbať. Medzi jeho najväčších súperov patril Harold Poola a Earl Maynard, ktorých dokázal prekonať a stal sa tak historicky prvým „pánom Olympie“.

larry scott 75

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

Nasledujúcu sezónu získal Larry znova titul Mr. Olympia a tak sa zapísal navždy do histórie tohto športu. Kulturistické plavky zavesil na klinec dosť skoro, ako 28 ročný no na krátko sa ukázal na súťažnom pódiu ešte o 13 rokov neskôr v roku 1979, kde si zasúťažil na Canada Diamond PRO Cup – IFBB, kde získal skvelé 9.miesto a na Grand Prix Vancouver – IFBB.

 

Samozrejme, že Larry nezanevrel na kulturistiku ani na dôchodku, udržiaval sa v dobrej fyzickej kondícii až do svojej smrti v roku 2014. Česť jeho pamiatke…

Chceš pribrať? Alebo vybudovať kvalitnú svalovú hmotu? Ako pribrať na váhe>TU

Matej Leščinský
"Volám sa Matej Leščinský, som fanatik do železa a radím ľuďom v oblasti chudnutia, priberania a tvarovania postavy. Spolupracujem so športovcami a trénermi z rôznych odvetví- futbal, hokej, florbal, kulturistika ale aj trojboj. Ak máš otázky, napíš mi, rád si s Tebou podebatujem ;-)." info@skolaobjemu.cz
Komentáre