Ako NABRAŤ SVALY alebo pribrať na váhe? Návod ZDARMA (aj pre ženy)

Ako nabrať svaly a pribrať na váhe

Toto je článok pre ľudí, ktorí majú problém s tým, že nevedia ako nabrať svaly alebo ako pribrať na váhe

Pre všetkých tých, ktorí nevedia ako nabrať svaly alebo celkovo pribrať na váhe, ktorí to už vzdali, pretože si myslia, že to nejde. Že nikdy nepriberú, že to proste je tak, a už nikdy sa to nezmení…

Takúto premenu som absolvoval v roku 2016 ja, bolo to konkrétne medzi mesiacmi August a December.

(Na fotke vľavo, som odfotený v Auguste na dovolenke v Chorvátsku, keď som sa rozhodol začať konečne niečo so sebou robiť 😀 . Fotka vpravo vznikla cca začiatkom Decembra.)

Matej Leščinský - premena 2016 (Ako nabrať svaly a pribrať na váhe)

Matej Leščinský – premena 2016 (Ako nabrať svaly a pribrať na váhe)

A výsledok? Vidíte sami, OBROVSKÝ! Podarilo sa mi nabrať svaly, samozrejme, niečo bol aj tuk a voda, ale celkovo som nabral na váhe zhruba 18 kg za 5 mesiacov, čo je fakt veľa. Jasné, aby som nezavádzal hneď od začiatku musím povedať, že u mňa do istej miery zaúradovala svalová pamäť (pretože cvičeniu sa venujem už zhruba 15 rokov), ale nechcem aby si si myslel, že 18 kg som nabral len tak vďaka nejakej svalovej pamäti. Tých 18 kg som si musel aj ja pekne-krásne odkrútiť!

Ale poďme sa pozrieť bližšie na to, čo tomu predchádzalo…

Tento článok nebude len o naberaní svalovej hmoty (áno bude AJ o tom ako nabrať svaly) , ale je určený hlavne obyčajným ľuďom ako ty, jednoducho povedané- je určený ženám aj chlapom, ktorí kašlú na nejaké svaly, PROSTE CHCÚ KONEČNE PRIBRAŤ NA VÁHE!

Chceš nabrať svaly a pribrať na váhe?  ZÍSKAJ KVALITNÝ JEDÁLNIČEK NA OBJEM

No najprv som nútený položiť vám pár dôležitých otázok:

Vyskúšali ste všetko čo vám radili doktori?

A nič?

Vyskúšali ste už skoro všetky rady (pseudo) odborníkov na zdravú stravu?

A nič?

Brali ste všetky možné doplnky výživy?

A nič?

Chodili ste do posilky s dušičkou, že ono sa to raz zlomí a vy konečne naberiete?

A nič?

Dali ste si v posilke dokonca poradiť trénerom za nekresťanské peniaze (česť výnimkám) ?

A nič?

Ak ste si pozorne prečítali otázky vyššie, a na každú otázku ste si odpovedali jednoducho „nič“, tak tento článok je určený práve vám, a informácie z neho vám určite pomôžu pribrať na váhe!

BEZ POCHYBY…

No poviem vám, ja som si týmto prešiel, skúšal som všetko možné, aj nemožné, len aby som konečne mohol začať naberať na váhe…

A N

Áno, poviem to tak ako to je. Pribrať na váhe sa mi nepodarilo ani deko, dokonca som schudol. …na bankovom účte.

Vyhodil som prachy za kopu drahých, že „amerických“ doplnkov výživy, vyvalil som prachy osobnému trénerovi, ktorý akosi pozabudol na to, že jeho cieľom by mala byť pomoc druhým, a nie len sebe. Radil som sa s doktorom, ktorý mi dal „obrovskú“ radu, povedal konkrétne: “ vy musíte jesť všetko, inak nepriberiete“…

Rada nad zlato, čo vám poviem…

Tieto zistenia, som ale nebral ako niečo zlé, čo by som ľutoval, ani náhodou. Považoval som to za veľkú skúsenosť do života, pretože vďaka takýmto chybám sa posúvame vpred.

Prinútilo ma to zamyslieť sa nad tým, či som neschopný ja, alebo kadejaký odborníci, ktorí mi nevedeli pomôcť…

Začal som teda pátrať, hľadať, študovať a testovať.

Výsledkom čoho bolo zistenie, že aj taký silný ektomorf ako ja, je schopný nabrať svaly a celkovo pribrať na váhe!

Konečne som zlomil kliatbu menom podvýživa, a začal som priberať na váhe a ako nabrať svaly som už konečne nemusel riešiť.

Chceš nabrať svaly a pribrať na váhe?  ZÍSKAJ KVALITNÝ JEDÁLNIČEK NA OBJEM

Najprv, si ale prečítajte niečo o mne, čo som absolvoval pred týmto progresom…

Takže najprv klasika…

Keď som sa začal zaujímať o to ako nabrať svaly a celkovo pribrať na váhe, mal som zhruba 13 rokov. Takže NIE, nie som žiaden „rýchlo kvasený“ pseudoodborník 😉 . Ale späť k téme…

Takže, potreboval som pribrať a spraviť trochu objem, začal som teda asi ako každý mladý chalan študovať časopisy typu „Muscle & Fitness“ a podobné žánre, ale samozrejme v tomto druhu časopisov sa nachádzali prevažne rady pre kulturistov, alebo pre pokročilých cvičencov, no hlavne nič pre ektomorfov, teda pre mňa a pre ľudí, ktorí mali extrémny problém nabrať svaly a pribrať na váhe. Škoda.

Takže, toto nefungovalo, a ak si EKTOMORF, tak NEBUDE ANI TEBE!

Tudy cesta nepovede…

Druhý pokus už bol lepší, začal som si kupovať zaujímavé knihy od známych autorov, o tom ako nabrať svaly, o cvičení, no jednoducho o tom, ako konečne pribrať na váhe. Tu som konečne začal chytať prvé potrebné informácie, o tom, ako pribrať na váhe.

Potom nasledoval nástup na výšku (Fakultu športu v Prešove) so zameraním na trénerstvo (mimochodom neukončil som ju ako absolvent) odkiaľ som načerpal veľmi dobré informácie o ľudskom tele, o technikách tréningov a stravovaní a samozrejme aj o tom, ako efektívne redukovať hmotnosť, alebo ako nabrať svaly a pribrať na váhe.

Počas toho som stihol nadviazať (a už aj rozviazať) veľmi dobrú spoluprácu so známym Slovenským reprezentantom v kulturistike Jožkom Sztankayom, ktorý ma naučil správne tréningové techniky zo „starej školy“ za čo mu verejne ĎAKUJEM!

Jozef Sztankay (ako nabrať svaly a pribrať na váhe

Jozef Sztankay- premena (ako nabrať svaly a pribrať na váhe

Chceš nabrať svaly a pribrať na váhe?  ZÍSKAJ KVALITNÝ JEDÁLNIČEK NA OBJEM

Nasledovala spolupráca (a trvá dodnes) s ešte väčšou kapacitou v tomto obore, bývalým tréner štátnej reprezentácie a držiteľ zlatej medaily za rozvoj kulturistiky, fitness a životného štýlu v Európe Ing. Ľubomírom Hečkom.

ako nabrať svaly a pribrať na váhe

Dominika Multáňová a Ľubomír Hečko

Toto vyššie vám uvádzam len tak mimo témy, aby ste si spravili obraz o tom kto som, či som fitness „rýchlokvaska“ , alebo nie som 😉 .

Takže, čo máte teda robiť, ak ste ektomorf a chcete nabrať svaly a pribrať na váhe?

Budem veľmi konkrétny a hlavne stručný, pretože ľudia nemajú radi omáčky…

Naučte sa budovať správne (pozitívne) návyky!

Hovoríte si, čo to je za hlúposť? No pre hlupáka všetko hlúpe, ale to nevadí, už som si zvykol 😀 … Takže, prečo je potrebné budovať si pozitívne návyky? Pretože počas dňa máte len obmedzený čas na to, aby ste spravili potrebné veci k tomu, aby ste zmenili svoj aktuálny stav, teda stav z „neviem ako pribrať na váhe“ na stav „konečne naberám“. Ak mám byť konkrétny, tak pre to, aby sme začali priberať, si potrebujeme vybudovať hneď niekoľko VEĽMI dôležitých návykov. Nižšie som ich vymenoval a ešte nižšie ich „rozpitvám“ dopodrobna, takže neopúšťajte túto stránku, bude to totálna nádielka vedomostí:

  • naučte sa vstávať skoro ráno (ja vstávam o 6.00 h)
  • naučte sa hneď ráno vypiť veľa vody
  • začnite raňajkovať
  • jedzte častejšie a veľa
  • prijímajte extra sacharidy
  • vynechajte zbytočné aktivity
  • zaraďte doplnky výživy

Poďme si to teda kompletne rozobrať, aby sme vďaka čomu sa dajú nabrať svaly a pribrať na váhe…

ako nabrať svaly a pribrať na váhe

ako nabrať svaly a pribrať na váhe – vstávaj skoro ráno

Naučte sa vstávať skoro ráno (ja vstávam o 6.00 h)

Ak sa naučíte vstávať skoro (tak ako ja o 6.00 h) , tak získate čas navyše. Získaný čas vymeníte za 1 porciu jedla, hneď skoro ráno! Čím dlhšie spíte, tým dlhšie vaše telo hladuje, a nech si hovorí kto chce čo chce, o tom, že nie. Poviem to tak, ako to cítim… Dnešný „fitness guru-ovia“ radia, že treba telo vyhladovať, aby začalo rásť, no to je kravina, stačí sa pozrieť ako vyzerajú oni sami, len hladujú a svaly nikde 😀 … TELO NESMIE HLADOVAŤ! To je to najdôležitejšie hneď ráno, zastaviť katabolizmus svalstva, teda jeho rozpad, a platí do dupľom, ak máte rýchly metabolizmus a nedarí sa vám pribrať na váhe! Je to úplne logické, preto na to nezabúdajte.

Najdôležitejšie hneď ráno, zastaviť katabolizmus svalstva

▶Naučte sa hneď ráno vypiť veľa vody

ako nabrať svaly a pribrať na váhe

ako nabrať svaly a pribrať na váhe – napi sa vody

Ráno je potrebné napiť sa vody. Okrem toho, že voda je blahodárna pre náš organizmus po mnohých stránkach, ktoré tu nebudem rozoberať, čo je pre nás dôležité, je fakt, že vďaka vode pomáhame žalúdku sa prispôsobiť podmienkam na priberanie, pomáhame mu rozťahovať sa. Znova sa nájde pár „hejterov“ , ktorí tu budú bliakať o tom, že to nie je možné, a že to „vedci v Amerike vyvrátili“

Jednoducho povedané, treba si uvedomiť fakt, že ak sa nám roztiahne žalúdok, tak do tela dostaneme viac jedla, vďaka čomu zvyšujeme šance, že priberieme na váhe rýchlejšie a skôr naberiete aj svaly. Tak ako sa žalúdok dokáže anorektikom sťahovať, takisto sa dokáže „zväčšiť“, roztiahnuť ľuďom, ktorí veľa jedia. Voda je lacná a hlavne dostupná, tak ju pite, zabijete dve muchy jednou ranou, ráno vďaka nej „naštartujete“ proces trávenia a zároveň doplníte pitný režim. No nie je to skvelé?

Chceš nabrať svaly a pribrať na váhe?  ZÍSKAJ KVALITNÝ JEDÁLNIČEK NA OBJEM

▶Začnite raňajkovať– Raňajky? Pre niekoho káva a cigareta, pre mňa jedno zo 4 najdôležitejších jedál dňa. Snažte sa o to, aby vaše raňajky obsahovali dostatočné množstvo rýchlych a pomaly vstrebateľných sacharidov a bielkovín, popri tom sa zvezie nejaký ten tuk a nemali by sme zabúdať ani vlákninu a na dostatok mikronutrientov, teda vitamínov a minerálov.

Pre niekoho káva a cigareta, pre mňa jedno zo 4 najdôležitejších jedál dňa.

Ale koľko je teda ideálne zjesť týchto „stavebných“ zložiek na to, aby sme mohli pribrať na váhe?

Ideál sa točí niekde okolo týchto čísiel:

  • Bielkoviny= 1,5 – 2 g/1 kg telesnej hmotnosti
  • Sacharidy= 4 – 8 g/1 kg telesnej hmotnosti
  • Tuky= max. 1 g/1 kg telesnej hmotnosti

▶Jedzte častejšie a veľa– Naučte sa jesť častejšie, a to z toho dôvodu, že telo nesmie hladovať. Medzi jednotlivými jedlami sa snažte dodržiavať rovnaký časový odstup, aby telo dostávalo stále dostatočný prísun živín. Áno, aj tu sa nájde niekoľko ľudí, ktorí sa budú snažiť všemožne argumentovať, že čítali, že stačí jesť raz a poriadne, alebo trikrát a poriadne, a že telo nemá šancu za taký krátky čas dospieť ku katabolizmu a podobné hlášky.

No podľa môjho názoru, a názoru tisícoch ďalších (a oveľa väčších odborníkov) z celého sveta, je z dlhodobého hľadiska najlepšie si jedlo rozdeliť na viac chodov. A to je neodškriepiteľný fakt, ktorý je tu už mnoho rokov a je hlavne funkčný! Samozrejme každé telo, každý organizmus je iný a každému vyhovuje iný typ stravovania. Niekomu pomáha jesť 2-krát za deň, niekomu viac. ja píšem o tom, čo všeobecne platí na väčšinu ľudí.

Jedzte častejšie, pomôžete telu spáliť zbytočný tuk, a jedzte veľa, aby ste pomohli telu nabrať svaly a pribrať na váhe.

▶Prijímajte extra sacharidy– Prečo by ste mali prijímať ešte extra sacharidy? A ešte doplním otázku: Aké sacharidy a ako? No je to jednoduché… Ak chcete denne prijať až 7, alebo 8 gramov sacharidov na kilo váhy, tak to nedáte, ak budete konzumovať len pestrú stravu. Jednoducho budete prejedení, bez ohľadu na veľkosť žalúdka…

Každí, kto vie o čom hovorím, mi dá za pravdu, že pri takom množstve stravy proste telo už odmieta spolupracovať. Ak aj máte žalúdok zväčšený dostatočne, mozog vám bude nahovárať, aby ste už viac nejedli, a bude sa vám to snažiť povedať chuťou do jedla. Alebo skôr NEchuťou. Jednoducho vám už nič nebude chutiť.

A práve za tým účelom, je potrebné doplňať sacharidy ešte z extra zdroja. Múdri ľudia, preto vymysleli sacharidy v prášku, teda doplnok medzi športovcami veľmi obľúbený, prezývaný aj „Gainer“ . Gainer si stačí rozmiešať v čistej vode a vypiť, a tak do tela dostaneme ďalšie extra sacharidy, bez toho, aby sme mozog a žalúdok veľmi zaťažili.

Navyše zabijeme dve muchy jednou ranou… Doplníme telu tekutiny, a doplníme sacharidy. Vždy si počítajte sacharidy, aby ste stále vedeli, koľko sacharidov ste už prijali, a koľko vás ešte čaká. Na to treba dbať, pretože potom mi ľudia, píšu, že nepriberajú aj napriek mojim radám. A keď sa ich spýtam koľko sacharidov denne zvyknú prijať, tak zamrznú a povedia, že nevedia, lebo si to nepočítajú. Ako potom chcú pribrať, keď nevedia či na to idú správne, alebo nie?

Naberanie svalov a priberanie je matematika! Obyčajná hra čísel. Je to podobné, ako keby sa snažil matematik prísť na výsledok príkladu len na základe domnienky, bez počítania! Čo myslíte, dá sa vypočítať príklad bez počítania? A teraz nemyslím malú násobilku… Polopatistickejšie to vysvetliť už ani neviem. Počítajte si denný príjem živín, inak otázka ako nabrať svaly a ako pribrať na váhe vás bude sprevádzať celý život…

Počítajte si denný príjem živín, inak otázka ako nabrať svaly a ako pribrať na váhe vás bude sprevádzať celý život…

▶Vynechajte zbytočné aktivity– Ak máte aj iné koníčky ako práve naberanie svalov, tak sa na nich vykašlite, lebo budete brzdiť priberanie na váhe. Teraz nemyslím koníčky typu, hra na klavír, golf, ping pong, hra na nervy a podobne. Mám na mysli športy, ako sú futbal, hokej, bicykel, no jednoducho celkovo všetky aeróbne aktivity, ktoré budujú vytrvalosť. Ak už teda chcete niečo robiť, zamerajte sa na anaeróbnu činnosť.

ako nabrať svaly a pribrať na váhe

ako nabrať svaly a pribrať na váhe – nerob zbytočné aktivity, cvič silový tréning

Je to taká, pri ktorej budujeme rozvoj sily a svalstva. No samozrejme ani s takouto aktivitou to netreba preháňať! Snažte sa netrénovať viac ako 4x do týždňa, aby vaše telo stihlo dostatočne zregenerovať a pripraviť sa na ďalšiu dávku tréningu. Všetkého veľa škodí, a pri tomto športe zvlášť.

Nie len, že hrozí, že spálite viac ako získate, ale môžete telo „prepáliť“ a tým si spôsobiť nepríjemné zranenie, alebo vyhorenie. To nikto nechce, preto majte systém v tom čo robíte, a nepreháňajte s motiváciou.

Všetkého veľa škodí, a pri tomto športe zvlášť.

▶Zaraďte doplnky výživy– Ako posledný pozitívny návyk som dal schválne doplnky výživy, pretože niekedy stačí správne aplikovať do praxe predošlých šesť návykov a telo zareaguje tak, že začne naberať svaly a priberať na váhe, a v konečnom dôsledku ani doplnky výživy nebudete potrebovať. No pre tých, ktorí chcú doplnky výživy vyskúšať, radím zamerať sa na tieto: kreatín monohydrát a gainer, ktorý som už spomenul vyššie.

Kreatín monohydrát (odporúčam monohydrátovú formu, pretože je najstaršia a doteraz najviac testovaná, a cenovo najdostupnejšia) pomáha budovať silu, a vytrvalosť svalstva počas tréningu. Nesnažte sa o to, čo robí 90 % ľudí, a to to, že začnú brať doplnky výživy ešte pred tým, ako začnú meniť predchádzajúce návyky! Nerobte to, pretože to budú len vyhodené peniaze a vy nikdy nepriberiete! Len tak medzi rečou, kvalitný kreatín monohydrát nakupujem v slovenskom eshope Neonutrition, tak ak chceš kvalitný kreatín za dobrú cenu, mrkni TU.

Nesnažte sa o to, čo robí 90 % ľudí, a to to, že začnú brať doplnky výživy ešte pred tým, ako začnú meniť predchádzajúce návyky!
Chceš nabrať svaly a pribrať na váhe?  ZÍSKAJ KVALITNÝ JEDÁLNIČEK NA OBJEM

Tak sme si stručne popísali o návykoch, ktoré sú najdôležitejším faktorom pri priberaní a pri naberaní svalovej hmoty. Teraz sa môžme pozrieť na druhý bod tejto časti o priberaní.

Testujte, skúšajte, experimentujte!

Toto je ďalší zásadný faktor, na ktorom pohorí väčšina z vás, čo má za následok to, že väčšina ešte ani poriadne nezačne a už skončí. Ako to myslím? Mám na mysli to, že si na internete nájdete nejaký konkrétny jedálniček, alebo tréningový plán, začnete ho dodržiavať, no po mesiaci zistíte, že nezaberá, a tak sa stane, že sa na to vykašlete. Jednoducho si poviete, že vám sa nedarí nabrať svaly a pribrať na váhe, a že ste stratený prípad. Stratíte motiváciu a zanevriete na všetko čo sa týka priberania, prestanete veriť všetkému čo sa sa týka naberania a ostanete stáť na tom istom mieste ako na začiatku… Takémuto uvažovaniu a konaniu sa vyhnite!

Ja som si tiež prešiel galejami, kým som dokázal siahnuť si na svoje sny, každý si tým prešiel. Pamätajte, nikto z neba múdry nespadol. Majte trpezlivosť v tom čo robíte, či už je to priberanie na váhe, alebo iné aktivity, ktorým sa venujete, pretože len trpezlivosť ruže prináša…

Ak sa vám podarí zostaviť si poriadny jedálniček na objem, otestujte ho, a ak vám nezaberá, hľadajte príčinu problému. Problém odstráňte a pokračujte v testovaní. A takto to robte stále dokola. Iba chyby nás posúvajú stále vpred.

Vzdelávajte sa, učte sa, a choďte do akcie!

Nestojte vždy na jednom mieste. Stále sa snažte hľadať správne informácie. Učte sa od tých najlepších, a všetko nové čo sa naučíte a myslíte si, že z toho budete mať osoh aplikujte do praxe. Nestačí ovládať len teóriu, ale treba vedieť naučené správne a včas použiť v praxi, a vyťažiť z toho maximum. Práve teraz je čas na začatie priberania, len si to predstavte, že o mesiac, alebo o dva si budete môcť povedať: „ako dobre, že som začal(a) pred mesiacom/dvoma“ … Nikdy neodkladajte veci na neskôr, pretože neskôr nikdy nepríde!

V tomto článku ste sa dozvedeli veci, o ktorých som presvedčený, že vám zaručene pomôžu, tak prečo sa nepustiť do objemovky hneď?

Teraz je ten najlepší čas na priberanie svalov! Neodkladajte to na zajtra, začnite TERAZ.

Príbeh ešte nekončí, pozri sa čo dokážu dobré vedomosti v kombinácii s pracovitosťou!

Nižšie uvádzam, pre lepšiu motiváciu aj malý príbeh môjho zverenca, a teraz už aj dobrého parťáka a sparinga Mareka Vojteka, ktorý je najlepšou ukážkou toho, že vďaka odhodlanosti, veľkej pracovitosti, pevnej viere v to čo robí a nekončiacemu vzdelávaniu sa v oblasti priberania, a naberania svalovej hmoty sa dá v krátkom čase vybudovať telo o akom sa mnohým len sníva.

Na tejto fotke vážil Marek Vojtek 70 kg. Marek začal cvičiť v roku 2014, avšak ako môžete vidieť, kvôli tomu, že nedodržiaval zásady potrebné na to, aby mohol pribrať na váhe až do marca 2015 jeho váha nepresiahla 72 kg.

Marek Vojtek- premena (ako nabrať svaly a pribrať na váhe

Marek Vojtek- premena (ako nabrať svaly a pribrať na váhe

V marci 2015 sme začali spolupracovať a nastal bod zlomu. Marek do septembra nabral viditeľne hmotu aj silu. Vďaka mojim radám nastal silný progres a ručička váhy ukazovala 89 kg. Obdobie rastu pokračovalo aj naďalej, Marek aplikoval do praxe ďalšie rady a tipy, ktoré som mu dal a výsledok na seba nenechal dlho čakať. Dnes sa jeho váha pohybuje medzi 102 až 108 kg čo je viac ako obdivuhodné!

Marek Vojtek- premena (ako nabrať svaly a pribrať na váhe

Marek Vojtek- premena (ako nabrať svaly a pribrať na váhe

V súčastnosti je Marek Vojtek sám odborník na to, ako nabrať svaly.

Vidíte, že to ide…

Je len potrebné vzdelávať sa, vytvoriť si pozitívne návyky, testovať, a byť neoblomný a vytrvalý. Každý to dokáže, a nech si každý hovorí čo chce…

Poď do akcie a nebuď lenivec, sprav pre svoje telo dobrý skutok. V budúcnosti sa ti to 100x vráti ☑️!

~Chcem ZAČAŤ priberať. IDEM DO TOHO!~

Matej Leščinský
"Volám sa Matej Leščinský, som fanatik do železa a radím ľuďom v oblasti chudnutia, priberania a tvarovania postavy. Spolupracujem so športovcami a trénermi z rôznych odvetví- futbal, hokej, florbal, kulturistika ale aj trojboj. Ak máš otázky, napíš mi, rád si s Tebou podebatujem ;-)." info@skolaobjemu.cz
Komentáre